’18 Programme

AFYM 2018
Brangwyn Hall, Swansea

  • BRANGWYN HALL

    WORKSHOP: BBC National Orchestra of Wales

    Workshop and Performance for full Orchestra. A joint project between the BBC NOW, the AFYM and

    West Glamorgan Music

    10.00am – 4.00pm

  • BRANGWYN HALL STAGE (NB: These classes have moved from Lord Mayors Room)

    Adjudicator: Gary Branch

    9:40 – 10:00                  PF1, Piano, Informal Performance & Feedback, NON-COMP

    10.00 – 11.15                    Class C11, Piano, Grade 4, COMP

    11.15– 11:35                       COFFEE

    11:35 – 12:40                     Class Cl3, Piano, Up to Grade 2, COMP

    12:40 – 14.00                   LUNCH

    14:00 – 14:45                    Class 1C, Piano, Up to Grade 3, NON-COMP

    14.45 – 15:30                    Class 60B, Concert Class 9 yrs & Under, NON-COMP

    15.30 – 15.50                   TEA

    15.50 – 16.35                    Class 60A, Concert Class 9 yrs & Under, NON-COMP

    16.35 – 17.10                    Class 62, Classical Composers, NON-COMP

    18.10 – END OF SESSION

    GEORGE HALL

    Adjudicator: PATRICIA KEIR

    09.30 – 10.30               Class 6A, Piano, Duet with Teacher, 9yrs & Under, NON-COMP

    10.30– 11.30                 Class 6B, Piano, Duet with Teacher, 9yrs & Under, NON-COMP

    11.30 – 11.50                 COFFEE

    11.50 – 13.00                 Class 25A, Strings, Grades 1 & 2, COMP

    13.00 – 14.20                LUNCH 

    14.20 – 15:15                Class 24VA, Strings, Up to Grade 3 NON-COMP

    15.15 – 16:10                 Class 24VB, Strings Up to Grade 3, NON-COMP

    16.10 – 16.30                 TEA

    16.10 – 17.00                 Class 7A, Piano, Duet with Teacher, NON-COMP 

    17.00 – 18.10                  Class PF2, Piano, Informal Performance & Feedback, NON-COMP 

    18.10 – END OF SESSION

  • GEORGE HALL

    Adjudicator: Gary Branch

    09:40 – 10:45        Class 2, Piano, Grade 1, COMP

    10.45 – 11.35            Class 1B, Piano, Up to Grade 3, NON-COMP

    11.35 – 11:55            COFFEE  

    11.55 – 13.00           Class 19A, Piano, Junior Recital, NON-COMP

    13.00 – 14.15            LUNCH

    14.15 – 15.15            Class 17, Piano, Grade 6, COMP

    15.15 – 16.05             Class 14, Piano, Grade 5, COMP

    16.05 – 16:25            TEA

    16.25 – 17.25            Class PF3A, Performance & Feedback, 18 Years & Over, SOLO, NON-COMP

    17.25 – 17:10            Class SX2B, Grade 3 & Above, NON- COMP

    17.10 – 18.20            Class PF3B, Performance & Feedback, 18 Years & Over, ENSEMBLE, NON-COMP

    18.20 – END OF SESSION

    BRANGWYN HALL STAGE (NB: These classes have moved from Lord Mayors Room)

    Adjudicator: SIMON JONES

    9.20                          HARP TUNING TIME

    9.30 – 10.40             Class PF2, Strings, Informal Performance & Feedback, NON-COMP

    10.40 – 11.25           Class 28, Strings, 10yrs & Under, COMP

    11.25 – 11.45            COFFEE

    11.45 – 12.45           Class PF1, Strings, Informal Performance & Feedback, NON-COMP

    12.45 – 14.00           LUNCH

    14.00 – 14.50       Class 26A, Strings, Grade 3, COMP

    14.50 – 16.00       Class 26B, Strings, Grade 4, COMP

    16.00 – 16.20           TEA

    16.20 – 17.00       Class 52, Contemporary Music, NON-COMP

    17.00 – 17.50       Class 30, Strings, 15yrs & Under, COMP

    17.50 – 18.20       Class PF3, Strings, Performance & feedback, NON-COMP

    18:20 – END OF SESSION

  • BRANGWYN HALL MAIN FLOOR

    BBC National Orchestra of Wales

    Workshop and Performance for orchestral string players, up to Grade 5 standard.

    10.00 – 13.00

    BRANGWYN HALL STAGE (NB: These classes have moved from George Hall)

    Adjudicator: DOMINIC CHILDS (in place of Gerard McChrystal)

    13.30 – 15.00           SAXOPHONE WORKSHOP

    15.00 – 15.10           SHORT BREAK

    15.10 – 15:25           SAXOPHONE WORKSHOP PERFORMANCE

    15:25 – 16.00           TEA

    16.00 – 16.20           Class 40, Wind, Grades 1 & 2, COMP

    16.20 – 18.00           Class 61, Family Music, NON-COMP

    18.00 –  END OF SESSION

    GEORGE HALL (NB: These classes have moved Committee Room 3)

    Adjudicator: DOMINIC CHILDS (in place of Gerard McChrystal)

    9.20 – 9.50             Class SX1, Saxophone, Up to Grade 3, NON-COMP

    9.50 – 11.05            Class SX2, Saxophone, Grade 4 & Above, NON-COMP

    11:05 – 11:25             COFFEE

    11:25 – 12:45            Class SX3, Saxophonem Age 18yrs & Over, NON-COMP

    NB  Classes54 & 59 have moved to the Lord Mayor’s Reception Room (from Committee Room 3)

    12.45 –  END OF SESSION

    LORD MAYORS RECEPTION ROOM

    Adjudicator: DAVID CAMPBELL

    09:40 –  10:20        Cassl 50 & 63, British Music & Romantic Composer – To run as one class, NON-COMP

    10:20 – 11:30            Class 51, Unaccompanied Bach, COMP 

    11:30 – 11:50             COFFEE

    11:50 – 12:40            Class 60C, Concert Class for 9yrs & Under, NON-COMP

    12:40 – 14:00            LUNCH

    14.00 – 14.55            Class 54, Junior Duets, COMP

    14.55 – 15.45           Class 59, Beginners Chamber Music, NON-COMP

    16:05 – 17:30            Class 48, Wind Senior Recital, COMP

    17:30 – 17.40            SHORT BREAK

    17:40 – 18:30           Class 47, Wind Junior Recital, COMP

    18:30 –  END OF SESSION

  • GEORGE HALL

    Adjudicator: GARY BRANCH

    09:40 – 10:30           Class 1A, Piano, Up to Grade 3, NON-COMP

    10:30 – 11:10            Class 18, Piano, Grade 7, COMP 

    11:10 – 11:40            Class 16, Piano, Age 15yrs & Under, COMP 

    11:40 – 12:00             COFFEE

    12:00 – 13:00           Class 19B, Piano, Junior Recital, NON-COMP

    13:00 – 14:15            LUNCH

    14:15 – 15:15          Two Classes to run together: Class 8, Piano, 10yrs & Under & Class 9, Piano, 12yrs & Under, COMP

    15:15 – 16:05          Class 10, piano, Grade 3, COMP 

    16:05 – 16:25         TEA

    16:25 – 18:10         Class 20, piano, Senior Recital, COMP

    18:10 –  END OF SESSION

    BRANGWYN HALL STAGE (NB: These classes have moved from Lord Mayors Reception Room)

    Adjudicator: DAVID CAMPBELL

    9:20 – 10:10            Class 39, Wind, Up to Grade 3, NON-COMP

    10:10 – 10:30          Class 42, Wind, 11 Years & Under, COMP

    10:30 – 11:10          Class 41, Wind, Grade 3 & 4, COMP

    11:10 – 11:30           COFFEE

    11:30 – 12:40           Class 43, Wind, Grade 5, COMP

    12.40 – 14:00          LUNCH

    14:00 – 15:20          Class 53, Concerto Class, COMP

    15:20 – 15:40           TEA

    15:40 – 16:40          Class 55, Intermediate Duets, COMP

    16:40 – 17:20          Class 56, Senior Duets, COMP

    17:20 – 18:00           Class PF2, Wind, Informal Performance & Feedback, NON-COMP

    18:00 –  END OF SESSION

    LORD MAYORS RECEPTION ROOM (NB: These classes have moved from Committee Room 3)

    Adjudicator: SIMON JONES

    9:30 – 10:35           Class 25B, Strings, Grade 1 & 2, COMP

    10:35 – 11:00            Class 24C, Cello, Up to Grade 3, NON-COMP 

    11:00 – 11:20            COFFEE – Harp tuning time

    11:20 – 12:05           Class 29, Strings, Age 12yrs & Under, COMP

    12:05 – 12:50           Class 27, Strings, Grade 5, COMP

    12:50 – 14:10            LUNCH – 13:55 – 14:10: Harp tuning time

    14:10 – 15:10          Class 31(7), Strings Grade 7, COMP

    15:10 – 15:30         TEA

    15:30 – 16:50         Class 31(6), Strings, Grade 6, COMP

    16:50 – 18:10         Class 32, Strings, Senior Recital, COMP

    18:10 –  END OF SESSION

  • BRANGWYN HALL

    Adjudicator: ROBERT CODD

    9:30 – 10:05            Class 57, Junior Ensembles, COMP

    10:05 – 10:15           School Group Arrival Time

    10:15 – 11:35           Class SSC, Schools Showcase, NON-COMP

    11:35 – 12:20          To run as one class with adjudication at the end: Class 34, Primary School Ensemble, COMP
    & Class 35, Primary School Ensemble Own Composition, NON COMP

    12:20 – 13:10           LUNCH

    13:10 – 14:10           Class 33, School Recorder Group, COMP

    14:10 – 14:20          TEA

    14:20 – END OF SESSION

    GEORGE HALL

    Adjudicator: ROBERT CODD

    14:30 – 15:00        Bassoon Workshop with Karol Niklas

    15:00 – 15:30         Class 7B, Duet with Teacher, 12yrs & Under, NON-COMP

    15:30 – 15:50        BREAK

    15:50 – 16:30       Class TFE, Traditional Folk, Ethnic, NON-COMP

    16:30 – 17:45       Class 58, senior ensembles, COMP

    17:45 – END OF SESSION

    END OF AFYM INSTRUMENTAL CLASSES 2018

  • BRANGWYN HALL

    AFYM Workshop participants – BBC NOW Concert attendence: 7:30pm

  • FFYNONE HOUSE SCHOOL

    Composition workshops with PAMELA WEDGWOOD

  • TALIESIN ARTS CENTRE, SWANSEA UNIVERSITY

    25th Anniversary Gala Concert featuring performers from AFYM 2018 who will be joined by AFYM alumni, whom we welcome back to the festival which they helped to make what it is today.

    3pm.

    END OF AFYM 2018, and 25 years of youth music making!

Dont forget your ‘Music Administration Details Slip’ that has to go with every photocopy of music for adjudicators.
Lost yours? Dont worry.. Click Here!
error: Content is protected !!